TworzymyGłos Regionu

reklama

Powstanie trzecia szkoła podstawowa we Wschowie. Radni dyskutują o przyszłości szkół wiejskich

Czwartek, 22 grudnia 2016 o 14:52, aktualizacja Środa, 28 grudnia 2016 o 13:36, autor: 16
Powstanie trzecia szkoła podstawowa we Wschowie. Radni dyskutują o przyszłości szkół wiejskich

Trzy szkoły podstawowe w mieście, szkoły wiejskie filiami wschowskich placówek - tak najkrócej prezentuje się przyszłość oświaty na terenie wschowskiej gminy. Część radnych obawia się o to, że w wyniku reformy oświatowej kilka szkół wiejskich naturalnie przestanie istnieć. 

20 grudnia we Wschowie odbyła się Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Spraw Socjalnych. Jak wynika z relacji radnego Krzysztofa Grabki rozważane są dwa warianty, związane z reforma oświatową na terenie wschowskiej gminy.

- Plan maksimum jest taki, że w miejsce Gimnazjum nr 2 powstanie trzecia, miejska szkoła podstawowa, natomiast szkoły wiejskie zostają z mocy prawa przekształcone w 8-klasowe szkoły podstawowe - mówi Krzysztof Grabka - W tym miejscu pojawia się problem, polegający na tym, czy wszystkie szkoły wiejskie mają wystarczającą bazę lokalową, aby to zwiększenie do 8 klas udźwignąć i jest to kwestią, którą trzeba rozstrzygnąć.

Natomiast plan minimum również przewiduje powstanie trzeciej, miejskiej szkoły podstawowej, natomiast sprawa szkół wiejskich prezentuje się już inaczej.

- Plan minimum zakłada, że na terenach wiejskich powstaną filie szkół podstawowych - zerówka i trzy szkoły podstawowe, czyli nauczanie wczesno szkolne - mówi radny - wydaje się, że tutaj mamy absolutną zgodę i poniżej tego minimum samorząd wschowski nie powinien zejść. Myślę, że radni są zgodni co do  tego, że nie pozwolą na likwidację szkół wiejskich. W związku z tym powstaje pytanie czy wariant klas 0-3 w szkołach wiejskich jest najlepszym rozwiązaniem oraz które szkoły wiejskie mogłyby udźwignąć ciężar 8 klas. I między innymi o tym dyskutowaliśmy podczas spotkania Komisji Oświatowej i jesteśmy na etapie rozmów, ponieważ problem jest ważny i nie sposób w ciągu jednego spotkania wypracować wspólną koncepcję.

Radny zwrócił również uwagę na to, że każdy głos w sprawie wschowskiej oświaty jest ważny, tak urzędników, jak i dyrektorów placówek, ale również rodziców.

Podczas sesji (21 grudnia) radni jednak wyrażali obawy, mówiąc, że jest realne ryzyko likwidacji przynajmniej niektórych szkół wiejskich.

- Część radnych wyraża obawę, że jeżeli powstaną filie klas od 0 do 3 - mówi Krzysztof Grabka - to poza tym, że część dzieci będzie dowożona do wschowskich szkół, rodzice mogą podjąć decyzję, że skoro starszy brat, starsza siostra i tak muszą być dowiezieni do Wschowy, to może i młodsze rodzeństwo warto będzie dowieźć, tym bardziej, że będą uczęszczali do jednej placówki. W związku z tym pojawia się taka myśl, że utworzenie filii w szkołach wiejskich jest pierwszym krokiem do - pewnie rozłożonego w czasie - zamknięcia tych szkół.

Radny Krzysztof Grabka odniósł się również do pomysłu, który kilka tygodni temu wybrzmiał na jednym ze spotkań radnych i dyrektorów placówek szkolnych, mianowicie do koncepcji likwidacji Gimnazjum i utworzenia tylko dwóch szkół podstawowych we Wschowie.

- 20 grudnia na posiedzeniu komisji nie dyskutowaliśmy o takim pomyśle - mówi radny - tak przewodniczący komisji, jak i część radnych wraz ze mną, zabierając głos w sprawie reformy oświaty, mówiliśmy zgodnie, że Gimnazjum nr 2 zasługuje na to, aby być odrębną placówką i to ze względu na wysoki standard techniczny oraz warunki, a także ze względu na to, że przez wiele lat pracowano na to, aby utworzyć w tej placówce dobry zespół nauczycielski.

Kolejne posiedzenie Komisji Oświaty zaplanowane jest na 9 stycznia.

(rak)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (16)

avatar

avatar
~Onserwator
22.12.2016 15:11

I znów się zacznie ! Czemu my rodzice dzieci ze szkół wiejskich juz od trzech lat zaczynamy nowy rok z ta wielka niewiadomą.jesli sa miejsca w szkolach na 8 klas to powinny byc .dlaczego nasze dzieci maja dojeżdżać.co za różnica czy pieniadze pójdą na wiejska szkole czy na miejska.no chyba , ze dla włodarzy to jednak jest różnica?

avatar
~];f
22.12.2016 18:55

Gimnazjum nr. 2 nie pasuje na szkołę podstawową

avatar
~Obserwatorze:
22.12.2016 20:18

Dzieci z wiosek mają ten luksus, iż są dowożone do szkół... dzieci z miasta muszą zapie(...)ć często z drugiej strony miasta na piechotę...

avatar
~Karollo
22.12.2016 20:52

Kurator oświatowy tak łatwo nie pozwoli na zamknięcie szkół.

avatar
~Mama
22.12.2016 21:19

Do Obsetwatorze: To przeprowadź się bliżej szkoły jak Ci za daleko.Weź pod uwagę to że dzieci z miasta po lekcjach idą od razu do domu a dojeżdźający często siedzą po dwie godz.na świetlicy bo są uzależnione od kursu autobusu.Zimową porą "po nocy "wychodzą do szkoły i "po nocy" z niej wracają

avatar
~kolo
23.12.2016 09:28

A ty "obserwatorze" to myślisz, że każde z dzieci na wiosce ma przystanek pod domem. W Siedlnicy są dwa przystanki to sobie policz mądralo ile mają do niego.

avatar
~kolo
23.12.2016 11:38

A ty "obserwatorze" to myślisz, że każde z dzieci na wiosce ma przystanek pod domem. W Siedlnicy są dwa przystanki to sobie policz mądralo ile mają do niego. Może nie miałeś daleko do szkoły, ale po górkę na pewno

avatar
~Opserwator
23.12.2016 15:02

Nasze dzieci autobus mają o godzinie 7 rano a do domu wracają koło godziny 16 szkoła podstawowa super co

avatar
~Tak jest
23.12.2016 20:36

A dlaczego wracają tak późno? Bo żaden rodzic nie protestuje przeciwko tak późnemu odjeżdżaniu autobusu. Taka jest prawda.

avatar
~Mama
23.12.2016 23:04

Autobus zabiera jednym kursem większą ilość dzieci,dlatego tak późno wracają.Protesty nic nie dadzą bo jak wiadomo gmina nie ma kasy na dodatkowe autobusy.

avatar
~Mama gimnazjalisty
03.01.2017 11:35

Czy ktoś policzył koszty dostosowania Gimnazjum nr 2 do dzieci siedmioletnich? Koszt regulowanych stolików, krzeseł, pomocy do edukacji wczesnoszkolnej 1-3, edukacji 4-6-8? Poza tym obecne wyposażenie też pozostawia wiele do życzenia. Ta szkoła powstała 17 lat temu. Oświata z kłopotami finansowymi boryka się co najmniej tyle samo lat. Dobre wyposażenie szkoły to mit. Czy stać nas podatników na taki wydatek? Może warto zastanowić się bardziej, które szkoły wiejskie jednak bardziej spełniają standardy zostania szkołami 8-klasowymi?

avatar
~Jan Kotwick
09.01.2017 10:41

Z relacji wynika że poza radnym K.Grabką nikt więcej nie zabierał głosu. Oznacza to utratę większości dotychczas rządzacych gminą. Trzeba było przeprowadzić tajemną rozmowę dwóch panów by dojść do porozumienia i wspólnie od teraz trwać w miłosnym uścisku pewnie do końca kadencji. Będzie spokój i zgoda a cisza zrobi się taka jakaś cmentarna. Sojusz totalnej opozycji dokonał dzieła! Bez honoru i bez sumienia! także bez poglądów politycznych. Można smiało założyć że ta cała nasza klasa polityczna, ci nasi wybrańcy to /...../! A niech im będzie na zdrowie, tylko szkoda że młodzież na to patrzy!

avatar
~lipa
09.01.2017 12:44

pisiory podziękujcie prezesowi, Astowi i Kolowej prezesie jak żyć ?

avatar
~eMil
09.01.2017 12:55

Czy ktoś rozumie co piszę Jan Kotwick ?

avatar
~lipa
09.01.2017 15:34

ustawa podpisana, kolejny raz się nie popisał, aż wygłosił orędzie by się wytłumaczyć. już słyszę jak Kolowa kandydatka na burmistrza krytykuje Patalasową ,że gmnia nie poradziła sobie z reformą oświaty, którą jej koleżanka napisała na kolanie. szczęść Boże

avatar
~bis...
09.01.2017 16:37

W tym przypadku "lipa goni lipę", jak widać pisowskie rządy czy to na szczeblu centralnym - łącznie z kancelarią prezydenta i dwóch izb parlamentarnych - czy też na szczeblu lokalnym bez "lipy" nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Co niektórym, tzw. 500 plus zaćmiło umysł do tego stopnia, że nie widzą jak pisowskie rządy zadłużają nasz kraj w galopującym tempie!!! Ta cała ich reforma dorżnie finansowo takie samorządy w kraju jak NASZ>>>>>

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl