Sukces licealistów i gimnazjalisty ze Wschowy w Olimpiadzie i Konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Środa, 05 kwietnia 2017 o 16:09, aktualizacja Poniedziałek, 10 kwietnia 2017 o 13:34, autor: 11 1903
Sukces licealistów i gimnazjalisty ze Wschowy w Olimpiadzie i Konkursie  „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.
30 marca 2017 r., w I Liceum Ogólnokształcącym im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze, przeprowadzone zostały zawody wojewódzkie Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą". Do finału wojewódzkiego olimpiady zakwalifikowało się tylko 5 licealistów.  I Liceum Ogólnokształcące we Wschowie reprezentowali uczniowie – Krzysztof Binkowski i Krzysztof Sobczuk. 

Krzysztof Sobczuk, tegoroczny maturzysta, jest już laureatem  VIII Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 - 1514. Od Cedyni do Orszy (X miejsce - 2015) oraz finalistą IX Olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 - 1683. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów.  Jest też tegorocznym stypendystą Marszałka Województwa Lubuskiego. Krzysztof Binkowski, uczeń klasy I A, jest od października 2016 stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (Fundusz od ponad 30 lat pomaga najzdolniejszym  uczniom polskich szkół w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań), a od marca 2017 stypendystą Fundacji  Centrum im. Prof. Bronisława Geremka – uczestnikiem warsztatów „Polska w XX wieku”.

 Finaliści-oprócz rozwiązania bardzo szczegółowego testu- musieli zaprezentować pracę pisemną na jeden z trzech tematów dotyczących szeroko rozumianej interpretacji wybranego obrazu historycznego. Krzysztof Sobczuk przedstawił rzeczywistość historyczną  oraz symbolikę obrazu Wojciecha Kossaka „Bateria w ogniu - Raszyn”. Natomiast Krzysztof Binkowski przeanalizował  rzeczywistość historyczną na obrazie Jana Rosena „Bitwa pod Stoczkiem”. Pierwsze miejsce w finale wojewódzkim  zajęła Karolina Tomczyszyn z I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze (351punktów). Krzysztof Binkowski zajął w finale wojewódzkim 2 miejsce (330 punktów),a Krzysztof Sobczuk 3. (297 punktów). Wszyscy zostali zakwalifikowani do zawodów centralnych, które odbędą się w Warszawie w dniach 1 - 3 czerwca 2017 r.

Jednocześnie z zawodami Olimpiady odbył się finał wojewódzki XXII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach  1768 - 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą".  W finale wojewódzkim wzięło udział tylko 5 najlepszych w II etapie (rejonowym) gimnazjalistów, wśród nich  uczeń Gimnazjum Językowego we Wschowie - Jan Romanowicz, który został zakwalifikowany do finału ogólnopolskiego konkursu . Jan Romanowicz w ubiegłym roku szkolnym był finalistą XXI Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia” (Warszawa, 2 – 4 czerwca 2016), a w marcu b.r. finalistą konkursu przedmiotowego z historii organizowanego przez Lubuskiego Kuratora Oświaty.

 Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale centralnym.

Komentarze (11)

avatar
~Oskar Ryśkiewicz
05.04.2017 22:50

Gratulacje! :-)

avatar
~Jan Kotwick
08.04.2017 04:14

Zwracam się do Panów Krzysztofów jako do osób powyżej przeciętnie znających sie na historii Polski by opracować dla Wschowy wytyczne Polskiej Racji Stanu. Mam na myśli zasady i normy a nawet obowiązki Polaka-Patrioty-Wschowianina wobec zagrożeń i ekspansji ideologii sprzecznych z naszą tradycja i obyczajami. Co należy zmienić i poprawić w naszej powiatowej przestrzeni publicznej dla zachowania poskiej tradycji, w ogóle polskości tak w edukacji młodzieży jak i przekonania zaniedbanych staruchów do powrotu na łono Ojczyzny.

avatar
~xyz
12.04.2017 16:01

Myślę, ze jedną z głównych zasad, a nawet obowiązków Polaka-Patrioty jest obrona polskiej tradycji umiłowania wolności i demokracji. Obie te wartości mogłyby nadal kwitnąć, gdyby nie przeszkadzała temu grupa pseudo-patriotycznych ideologów, siejących niezgodę, podżegających do konfliktów, dzielących Polaków na gorszych i tych lepszego sortu. Dlaczego mamy wracać na łono ojczyzny, skoro na nim jesteśmy. Kto nadal szuka wrogów i węszy wszędzie komunistów i zdradę niech wróci po rozum do głowy.

avatar
~Patriotka
12.04.2017 20:16

Janie Kotwicki chyba już za późno ( ze względu na podeszły wiek ) żebyś zrozumiał ,że największym zagrożeniem dla naszej młodzieży,przyszłości naszego małego miasteczka są ludzie , którzy głoszą pogląd takie jak ty. Dałeś sobie prawo ( nie wiadomo z jakiej racji) pouczania rodziców i tych ,którzy wychowują i uczą nasze dzieci i wnuki.A km Ty jesteś ? Spójrz w lustro ,uderz się w piersi i przyznaj,że tak mniej więcej 50 lat zmarnowałeś na wałkonienie się i życie na koszt Rodziców.Sprzedałeś ojcowiznę i nagle stałeś się kimś innym.Grasz patriotę , uczonego historyka . Przypominam - my ,którzy znamy ciebie od lat 50 ,60 nie wymarliśmy i nie mamy zaników pamięci ,wiemy kim byłeś ,co robiłeś ( a raczej czego nie robiłeś) .Przestań pouczać i dawać rady ,bo nie jesteś żadnym autorytetem dla młodych ( cho niektórzy mogą się nabrać na twoje ,,uczone 'wywody) a tym bardziej dla starych.

avatar
~Jan Kotwick
13.04.2017 16:07

Nie mam zamiaru tłumaczyć się że nie jestem wielbłądem. Dziwię się (...) właścicielowi tego portalu na szkalowanie mojej skromnej osoby. W tym miejscu powołuję się na wielka przyjaźń jaka łączyła Pańskiego dziadka Leona z moim ojcem i jestem pewien że gdyby oni znaleźli się w podobnej sytuacji to nie pozwolili by na wredne pomówienia i nieprawdziwe informacje. A wystarczy wszelkie wpisy nie na temat eliminować , a dopuszczać tylko te które wnoszą cos konkretnego do omawianego tematu. Jeżeli portal ma być lewacki i ma za cel niszczenie osób o poglądach wolnościowo - konserwatywnych to ja nie rozumiem (...)

avatar
~Internauta
13.04.2017 16:20

Ogłaszam wszem i wobec. Monopol na szkalowanie na tym portalu ma tylko JAN KOTWICKI.

avatar
~Jan Kotwick
13.04.2017 16:23

Wystarczy spojrzeć powyżej jak tu się cenzuruje!

avatar
~Jan Kotwick
13.04.2017 18:16

Ja nikogo nie szkaluję, co najwyżej opisuję niepokojące zjawiska społeczne występujące w naszym nieszczęśliwym miasteczku. Jeżeli ktoś uważa że to jego dotyczy , może przeżywać w skrytości i nikt tego nawet nie zauważy. Np. napiszę: czerwone sukinsyny duraczą młodzież - no prosze się zgłaszać kto urażony. . A że duraczą to fakt niezaprzeczalny. Domyślajcie się i kombinujcie, kombinujcie!

avatar
~:)
13.04.2017 19:50

Panie Kotwicki, nie pogrążaj się pan...

avatar
~Student historii
21.04.2017 18:14

Gratuluję sukcesu Panu Piotrowi i moim młodszym kolegom!

avatar
~Baba
21.04.2017 23:07

Pan ,Panie Kotwicki to lubi dokopać każdemu.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaJarmark w Sławie - dzień drugi
30.04.20170 276
Dziś drugi dzień Jarmarku Produktu Lokalnego w Sławie. Od 10.00 do 18.00 wszyscy mieszkańcy Sławy oraz goście przybyli spędzić w tym pięknym miejscu niedzielę mogą skorzystać z oferty niem...
nazwa
Bez was byłoby ciężej
28.04.20172 567

Ogłoszenia

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl