Wschowa to miasto królewskie, ale czy czyste?

Środa, 19 kwietnia 2017 o 13:22, aktualizacja Środa, 19 kwietnia 2017 o 14:57, autor: 16 1391
Wschowa to miasto królewskie, ale czy czyste?
W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. W związku z tym świętem na facebooku pojawiło się wydarzenie Dzień Ziemi we Wschowie, przy okazji ukazując niezbyt chwalebną stronę miasta.

Wydarzenie Dzień Ziemi we Wschowie narodziło się dość spontanicznie w głowie jednego z mieszkańców, a przyczyna wydawać by się mogła prozaiczna. Po prostu podczas spaceru czy biegania obrzeżami Wschowy zauważa on bardzo dużo śmieci, na które coraz większa część społeczeństwa nie zwraca nawet uwagi. Samotna walka z tym zjawiskiem nie przynosi oczekiwanych rezultatów, stąd pomysł aby zebrać większą grupę, wrażliwych na ten problem ludzi i uprzątnąć świat, który jest dookoła nas. Jeżeli ktoś jest chętny do pomocy, to początek sprzątania wyznaczono na 16:45 w sobotę, a odcinkiem, który został wytypowany do uprzątnięcia to fragment Drogi św. Jakuba, biegnący od ulicy Polnej (skrzyżowanie z ulicą Wierzbową) do cmentarza w Osowej Sieni. Prócz chęci nie potrzeba wiele, wystarczy zabrać ze sobą rękawiczki i worki na śmieci oraz, jak zauważa organizator, dobre nastawianie. Popieramy taką akcję i mamy nadzieję, że po pierwsze uda się posprzątać ten odcinek, a po drugie może dzięki tego typu wydarzeniom ludzie zauważą, że pole czy las to nie wysypisko.

(red.)

Komentarze (16)

avatar
~Ad..
19.04.2017 13:39

No i super... Ale prawdą jest, że obecnie Wschowa nie przypomina tego czystego miasta, którym była 10-15 lat temu (zwłaszcza w weekendy to widać).

avatar
~Adaś
19.04.2017 16:21

Wiele w tym prozaiczności , ..... jak przy tak wielkiej świadomości obywatela może egzystować problem "czystość i higiena" ? Niedawno o tym było więc coś jest na rzeczy. Jeśli nie chcemy się zasypać brudem nie wystarczy jednorazowa propagandowa akcja i spotkanie jak u cioci na imieninach . To konieczność falowego programu, w całej rozciągłości edukacji , próśb i gróżb , nawet kar o skutku skurczu goleni , wielkie nagabywanie i tyranizowanie brudasów , w każdym znaczeniu. Mam z dzieckiem na niedzielnym spacerze za papierek na ławeczce , tych co nie donoszą do kontenera bo za "daleko" , po haniebnych śmieciuchów leśnych. To najgorsze fleje współczesności , barbarzyńcy zielonej przyrody , zdziczały element "plastikowej" nowoczesności z zapędami kasty high life. Bzdura, ....jak z domu nie wyniesiesz to na starość nie pamiętasz. Całkowicie inną sprawą jest , to daje się zauważyć , że miejskie służby komunalne zostały bardzo zredukowane na korzyść "projektantów" prac porządkowych za biurka ,.... to mistrzowie kreatywności "cienia" . A tak na koniec, przystałem liczyć na NICH, niech dalej siebie przedstawiają za pomysłotwórczych urzędników , to tylko ich wyobrażenie, my posprzątajmy za i wokół siebie a problem sam przestanie być wstydliwy. Adaś

avatar
~John_Clin
19.04.2017 16:31

Jak bedzie sprzatanie szlaku ateizmu albo szlaku przyjazni polsko-rosyjskiej to wtedy przyjde. Naprawde nie ma we Wschowie brudniejszych i czesciej odwiedzanych miejsc?

avatar
~Janie-Klinie
19.04.2017 17:07

Mam nadzieję iż posprzątasz za swiom płotem - to już będzie coś.

avatar
~Anna
19.04.2017 18:45

W takim razie zachęcam do samodzielnego wyboru miejsca i podjęcia podobnej inicjatywy, im więcej takich akcji tym lepiej dla mieszkańców miasta :).

avatar
~joch mam
20.04.2017 14:44

Wiem

avatar
~Do Adasia
19.04.2017 17:19

Szanowny panie jak już się pisze o zarządzaniu za biurka to należy dodać jakiego biurka . We Wschowie a to miasto jest specyficzne szczególnie i w zarządzaniu i w sprzątaniu . Otóż owo biurko jest nie we Wschowie tylko w Kożuchowie i w tym jest cały dramat miasta . Najęto najgorsze różne firmy z zewnątrz które to nie dbają o dobro miasta które ich wynajęło ale o dopływ gotówki do swoich siedzib . Te służby najęte mają opanowaną do perfekcji spychologię i socjotechnikę tylko po to żeby picować i opowiadać głupoty jak to oni dobrze robią dla miasta . A rzeczywistość wygląda inaczej i każdy mieszkaniec widzi jak jest sam na własne oczy . Przypomnę że są kraje które dla bezpieczeństwa nie mają koszów na śmieci a brud i papierki nie zalegają wcale . Wystarczy chcieć i sukcesywnie sprzątać ulice to będzie dobrze . U nas niestety sprzątanie piasku po zimie zaczyna się w kwietniu i to po łepkach i taki syf zalega potem do następnej akcji w maju i tak do usranej śmierci ten burdel dalej się kręci a to dlatego że służby najęte nie są miejscowe a osoba która dowodzi tymi sprzątaczami nie interesuję się tym jak i w jaki sposób sprzątają to miasto .

avatar
~Ostrowo
19.04.2017 22:57

waham się czy jechać do zoo, czy pomóc w akcji, ale jak najbardziej pochwalam ;)

avatar
~Zmęczony
20.04.2017 10:17

Ja się też waham, ręka i głowa mnie boli

avatar
~....... .
20.04.2017 20:05

Posprzątamy, oddamy krew, damy składki na biednych, składki na artykuły szkolne, dołożymy się na różnego rodzaju sprzęty medyczne, posprzątamy lasy, zapłacimy mandaty, podatki i sratki ... Po co nam ta cała budżetówka ? Jak nic nie robią ? Może ustanowić jakiś światowy dzień - Urzędnicy zamiatają ulicę w ramach np. bliżej miotły- bliżej głowy.

avatar
~obserwator miejski
21.04.2017 10:45

A ja proponuję zabrać się za porządki wokół naszego ratusza . Wczoraj miałem przyjemność zaparkować samochód przy ratuszu . Parking płatny ,syfu co nie miara nawet mech tak w lesie nie rośnie jak na tym płatnym parkingu o kiepach i papierkach już nie wspomnę . Ludzie gdzie my żyjemy i za co płacimy podatki żeby nawet parkingi płatne były zasyfione i nie sprzątane miesiącami ( o tym świadczy rosnący mech ) . Co robią podmioty wynajęte do utrzymywania czystości . Czy to jest tak trudno przynajmniej raz na dwa tygodnie posprzątać ? . Przecież ratusz i plac przy ratuszu to jest centrum zasyfionego miasta a nazwa " miasto królewskie " powinno być zakazane ponieważ będzie kojarzone z syfem , brudem i niegospodarnością burmistrza . A może trzeba wysłać burmistrz do okulisty to wtedy zrobimy zbiórkę na okulary ! .Tak czy siak w innych miastach dbają o czystość a w szczególności pod nosem burmistrza . Zwracam się też do pani Chudak czy pani podoba się też porastający mech przed ratuszem . Kiedyś pani zaręczała że ulice wokół kościoła i ratusza są czyste . Niech pani sprawdzi jak jest dziś na tych placach i to placach płatnych dla samochodów . O obrzeżach miasta nie wypowiadam się przed obawą dużego podbicia ciśnienia krwi bo już dwie kawy wypiłem , a żyć trzeba chociażby do wyboru nowej władzy w naszym mieście . Z poważaniem obserwator miejski .

avatar
~Elka
21.04.2017 11:22

Wystarczy zobaczyć, ile piasku nadal leży przy krawężnikach na Daszyńskiego, Kostki lub Kaź. Wielkiego (tam akurat również połamane gałęzie)... o fruwających po chodnikach papierach nie wspomnę.

avatar
~Do Eli
21.04.2017 13:01

Jutro będę miał trochę czasu wolnego i obejdę Wschowę po różnych ulicach . Porobię trochę zdjęć głównych ulic oraz ulic zapomnianych przez jaśnie nam panujących w ratuszu . Zobaczymy co na to odpowiedzialne służby i ich prezesi z bożej łaski .

avatar
~Adaś
21.04.2017 14:11

Ad. Obserwator miejski - bardzo mi się spodobała Pana puenta , cyt. "... chociażby do wyboru nowej władzy w naszym mieście", ..... radziłbym zastanowić się i poszerzyć zakres swojego postanowienia nie tylko do miasta ale i do wyborów w kraju. Mówi się , że przykład idzie z góry więc po co mają "mięśnie" więcej napinać skoro praca nie jest wyznacznikiem wartości ....... teraz "rzeżba" zastąpiła "sierp i młot" . Adaś

avatar
~Do Adasia
21.04.2017 17:45

Szanowny panie sytuacja w kraju szybciej się rozwiąże niż u nas w mieście . To jest już równia pochyła a jak wiadomo przedmiot po równi pochyłej jedzie z prędkością jednostajnie przyspieszoną .

22.04.2017 22:20

Szkoda, iż nie można wrzucić zdjęć ze sprzątania...